Dzisiaj jest: piątek, 27 listopada 2020
Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
  [szukaj]

Comenius 2010/2011

Od początku roku szkolnego 2010/2011 obie nasze szkoły rozpoczęły realizację międzynarodowego projektu akcji Comenius - Partnerskie Projekty Szkół:


"Teenagers in Europe - different places, common faces"


Realizacja Projektu finansowana jest ze środków Unii Europejskiej i trwa 2 lata (rok szkolny 2010/2011 i 2011/2012).


Partnerami są szkoły z Bułgarii, Francji, 2 szkoły z Niemiec (z Lorup i z Monachium), Portugalii, Włoch i Szwecji. Nasza szkoła jest szkołą koordynującą realizację Projektu.


Wszystkie szkoły partnerskie zainteresowane były realizacją tych samych celów: rozwijaniem wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich, kształtowaniem umiejętności językowych młodzieży oraz motywowanie do nauki więcej niż jednego języka obcego.


Poprzez wspólną prace podczas spotkań i przez Internet uczniowie z krajów partnerskich poznawali siebie wzajemnie, zawiązywali przyjaźnie , porównywali życie codzienne i zwyczaje nastolatków w krajach partnerskich. Szukaliśmy wartości wspólnych wszystkim mieszkańcom Europy oraz staraliśmy zrozumieć i zaakceptowanie lub jeżeli to możliwe wręcz zmniejszyć dzielące nas różnice. Kluczem do sukcesu miała być w tym wypadku wspólna praca i wspólny cel.


Ponadto poprzez wspólną pracę uczniów przez Internet, rozwijaliśmy umiejętności stosowania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych także w nauczaniu na odległość. Produktem końcowym naszej współpracy jest opracowany przez uczniów wielojęzyczny „Przewodnik nastolatka" wydany drukiem.


Przewodnik - wspólnie zaplanowany i opracowany przez uczniów zawiera informacje o życiu codziennym nastolatków, podręczny słowniczek podstawowych słów i zwrotów w 7 językach partnerów, informacje o ulubionych książkach, muzyce, miejscach, idolach nastolatków itp. Do przewodnika dołączona jest płyta zawierająca duże pliki: filmy nakręcone przez uczniów, prezentacje na tematy interesujące współczesne nastolatki. Gotowy „Przewodnik" po zakończeniu realizacji Projektu będzie można obejrzeć w szkolnej bibliotece.


Drugim efektem wspólnej pracy jest wielojęzyczna strona internetowa www.comenius.szkolylso.edu.pl zaprojektowana przez uczniów podczas pierwszego międzynarodowego spotkania , które odbyło się w naszej szkole w październiku 2010r. Na tej stronie zamieszczone są wszystkie prace uczniów szkół partnerskich , sposób realizacji projektu i jego efekty w każdej ze szkół, informacje o szkołach partnerskich, odbytych wizytach w szkołach partnerskich itd.